Logo E Arşiv GeçişE-Arşiv uygulaması; Vergi Usul Kanunu uyarınca kağıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturanın elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan tanıyan uygulamadır. e-Arşiv uygulaması aslen bir arşiv hizmeti değil, e-fatura uygulaması dışında kalan mükelleflere düzenlenen faturaların;
· Elektronik ortamda düzenlenmesi,
· İletilmesi,
· İkinci nüshalarının elektronik ortamda muhafazası,
· İstenildiğinde ibraz edilmesi uygulamasıdır.

e-Arşiv uygulamasından yararlanabilmek için mükelleflerin e-Fatura uygulamasına kayıt olmaları gerekmektedir. Mükellefler, e-Arşiv uygulamsını kendi bilgi işlem sistemleri üzerinden ya da Başkanlıktan izin almış özel entegratör bilgi işlem sistemi üzerinden kullanabilirler. Özel entegratörlerin bilgi işlem sistemi üzerinden kullanmak isteyen mükelleflerin, doğrudan özel entegratöre başvurmaları gerekmektedir.

·   Yıllık cirosu 5.000.000 TL ’nin üzerinde olan elektronik ticaret sitelerinin sattıkları ürünler için 1.1.2016 tarihinden itibaren müşterilerine E-Arşiv Fatura yönetmeliği kapsamında PDF formatında faturaları müşterilerini bildirdiği E-Mail adreslerine göndermek zorundadırlar. Kağıt fatura düzenleyemezler.

·   Bunun dışında Türkiye'deki tüm şirket, kobiler ve bireysel şirketler; tüm bireysel müşterilerine PDF formatında fatura gönderebilmek için E-Arşiv Fatura yönetmeliği kapsamına kendi istekleri ile girebilirler.

·   E-Arşiv Fatura uygulamasına geçebilmek için öncellikle E-Fatura mükellefi olmak gerekmektedir.

 

                       
​​
© 2017 Dizayn Grup Tüm Hakları Saklıdır.